Dzisiaj gubernia piotrkowska świętuje pierwsze urodziny
Dziękuję wszystkim, którzy tu zaglądają, zostawiają lajka, serduszko czy komentarz.
Codzienność dawnych czasów
Dzisiaj gubernia piotrkowska świętuje pierwsze urodziny
Dziękuję wszystkim, którzy tu zaglądają, zostawiają lajka, serduszko czy komentarz.
26 listopada 1894 roku car Mikołaj II poślubił księżniczkę Alicję von Hessen-Darmstadt.
Przechodząc na prawosławie, Alicja przyjęła imię Aleksandry Fiodorownej (“Teodorówna”), co było nawiązaniem do Fiodorowskiej Ikony Matki Bożej, czczonej przez Romanowów.
Alicja była córką wielkiego księcia Ludwiga von Hessen-Darmstadt i jego żony Alicji Koburg, księżniczki brytyjskiej, córki królowej Wiktorii. Kiedy miała sześć lat, straciła matkę; rok później przeprowadziła się na dwór brytyjski, pod opiekę babki.
Mówiła płynnie po angielsku, francusku i niemiecku, uczyła się gry na fortepianie (którą opanowała w wysokim stopniu), historii, geografii, literatury angielskiej i niemieckiej. Jedna z jej nauczycielek, Margaret Jackson, przekazała jej zainteresowanie polityką.
Czytaj dalej „Ślub Mikołaja II z Alicją von Hessen-Darmstadt”Błękitne Źródła pod Tomaszowem – dziś znane też jako Niebieskie Źródła: odwiedzane dziś, odwiedzane i przed stu dwudziestu laty 🙂
#niebieskieźródła #błękitneźródła #tomaszów #wycieczki #piotrków #guberniapiotrkowska #królestwopolskie #królestwokongresowe #podzaborami #carskarosja #historia #historiaregionalna #hobby #XIXwiek
Tydzień donosi: o pewnym niespodziewanym bankructwie.
Czytaj dalej „O penwym niespodziewanym bankructwie”Tydzień donosi: o tym, jak nauki przedmałżeńskie w 1901 roku skończyły się weselem bez ślubu.
Czytaj dalej „Wesele bez ślubu (1901)”„Tydzień” donosi: dziecko w podróży, czyli dzisiejszy tak zwany „małoletni bez opieki” / „unacompannied minor”.
(1884)
Dzisiejszy stary cmentarz piotrkowski (katolicki i prawosławny) powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Niektóre źródła podają, że pierwsze pochówki na jego terenie odbyły się już w 1797 roku, gdy w trakcie tzw. czarnej procesji przeniesione zostały tam zwłoki pijarów, donatorów i uczniów szkoły zakonnej.
Pierwotnie na cmentarzu grzebano ubogich, szczególnie osoby zmarłe w czasie epidemii cholery. Zamożni mieszkańcy, co do zasady, aż do 1850 roku byli chowani na cmentarzach przykościelnych w obrębie granic miasta.
W 1860 roku cmentarz otoczono ceglanym murem (wykorzystując częściowo cegły i kamienie z rozbiórki murów miejskich) oraz wybudowano bramy, z których jedna prowadziła na cmentarz katolicki, zaś druga – na prawosławny.
Czytaj dalej „Stary cmentarz w Piotrkowie”