26 listopada 1894 roku car Mikołaj II poślubił księżniczkę Alicję von Hessen-Darmstadt.
Przechodząc na prawosławie, Alicja przyjęła imię Aleksandry Fiodorownej (“Teodorówna”), co było nawiązaniem do Fiodorowskiej Ikony Matki Bożej, czczonej przez Romanowów.
Alicja była córką wielkiego księcia Ludwiga von Hessen-Darmstadt i jego żony Alicji Koburg, księżniczki brytyjskiej, córki królowej Wiktorii. Kiedy miała sześć lat, straciła matkę; rok później przeprowadziła się na dwór brytyjski, pod opiekę babki.
Mówiła płynnie po angielsku, francusku i niemiecku, uczyła się gry na fortepianie (którą opanowała w wysokim stopniu), historii, geografii, literatury angielskiej i niemieckiej. Jedna z jej nauczycielek, Margaret Jackson, przekazała jej zainteresowanie polityką.
W artykule zachwalany jest rosyjski Alicji; to przesada. Nie władała nim dobrze w chwili ślubu, a później rzadko używała. Rozmawiała po angielsku i francusku, rzadko po niemiecku, a po rosyjsku jedynie, gdy nie było innej opcji.
Alicja i Mikołaj pobrali się z miłości. Poznali się w 1884 roku, ona miała wówczas dwanaście, a on szesnaście lat. Z biegiem czasu dziecięca sympatia nie wygasła, przeciwnie – ale pojawiły się przeszkody. Rodzice Mikołaja nie byli zachwyceni kandydatką na synową, zaś Alicja nie chciała zmieniać wyznania. Przekonanie obu stron zabrało Mikołajowi nieco czasu, ostatecznie jednak zakończyło się sukcesem.
7 kwietnia 1894 roku ogłoszone zostały zaręczyny obojga, a w październiku tego samego roku Alicja została przedstawiona carowi Aleksandrowi III – w tym celu udała się do rezydencji Romanowów w Liwadii. Niestety car niespodziewanie zachorował i zmarł 1 listopada.
Mikołaj planował ożenić się z Alicją natychmiast, jeszcze w Liwadii, zaś do udziału w ceremonii zaprosić jedynie najbliższą rodzinę. Ostatecznie został przekonany do zmiany planów i organizacji ślubu w Petersburgu, zgodnie z tradycją. Ze względu na trwającą żałobę młodzi nie zorganizowali przyjęcia ani nie mieli prawa do miesiąca miodowego.
#mikołaj #aleksandra #car #caryca #piotrków #guberniapiotrkowska #królestwopolskie #królestwokongresowe #podzaborami #carskarosja #historia #historiaregionalna #hobby #XIXwiek