Zanim powstał Teatr Spana

Z historii teatru w Piotrkowie – zanim powstał Teatr Spana.

Między 1828 a 1850 rokiem odwiedzające Piotrków wędrowne trupy teatralne dawały przedstawienia dramatyczne głównie na sali u Rawickiej, która mogła pomieścić sto kilkadziesiąt osób. Sala ta znajdowała się na pierwszym piętrze domu należącego do kupców Markowiczów, stojącego u zbiegu ulic, blisko głównego wejścia do kościoła farnego.

Później, od 1838 do 1845 roku, spektakle odbywały się w opuszczonym kościele pofranciszkańskim lub w stajni domu pani Rozenbergowej, przy ulicy wiodącej do szpitala św. Trójcy.

Od 1850 do 1861 roku aktorzy występowali w sali resursowej w kamienicy p. Pinkusa Horowitza, znajdującej się na starym rynku naprzeciwko hotelu Litewskiego, która to sala była dogodniejsza niż wcześniejsze miejsca.

W 1862 roku p. Józef Michalecki, miejscowy kupiec, przekształcił swoją kamienicę (na rogu ul. Sieradzkiej i Starego Rynku) w hotel (Litewski) z dużą salą na publiczne wydarzenia (na drugim piętrze od strony rynku). Organizowano tam koncerty, zabawy karnawałowe, a do 1868 funkcjonowała też jako teatr.

Pod koniec roku 1868 otwarty został teatr p. Ksawerego Spana, mieszczący się na ul. Bykowskiej (dziś Wojska Polskiego).

Bracia Andrzej i Ksawery Franciszek Span powiększyli teren dawnego dominikańskiego browaru o budynek teatru i dwupiętrową kamienicę mieszkalną. Od tamtej pory to dwupiętrowa sala tego gmachu była miejscem przedstawień teatralnych, koncertów i innych widowisk, maskarad czy odczytów. Mogła pomieścić około 500 osób.

Na grafikach: przegląd szczególnie dobrych aktorek i aktorów, których wdziała scena w Piotrkowie zanim powstał Teatr Spana.

Źródło: „Tydzień” nr 14/1885

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *