Gubernator piotrkowski Konstanty Miller

Konstanty Miller (ros. Константин Константинович Миллер) przez trzynaście lat pełnił funkcję gubernatora piotrkowskiego (1890-1903).

Pochodzący ze szlachty petersburskiej, karierę rozpoczął w wojsku. Ukończył II Petersburski Korpus Kadetów Kawalerii, a służył m.in. w Korpusie Bałtyckim strzegącym wybrzeży Inflant.

W latach 1863-1864 brał udział w operacjach wojskowych przeciwko polskim powstańcom.

Kariera cywilna

Wojsko opuścił w 1865 r. i przeszedł do służby cywilnej w prowincjach Królestwa Polskiego. Przez dwie dekady zajmował stanowiska w guberniach łomżyńskiej i płockiej, potem jego kariera przyspieszyła: w 1884 r. został powołany do dyspozycji generał-gubernatora warszawskiego, a rok później mianowany wicegubernatorem kieleckim, w 1887 r. gubernatorem płockim, zaś w 1890 r. przeniesiono go na to samo stanowisko w guberni piotrkowskiej.

W latach 1890-1903 powierzono mu ochronę lasów otaczających dwór królewski w Spale podczas pobytów cesarza Aleksandra III i Mikołaja II.

W swoich piotrkowskich latach Konstantin Miller był aktywnym członkiem Piotrkowskiego Cerkiewno-Parafialnego Komitetu Opiekuńczego i wspierał działania Czerwonego Krzyża w Łodzi.

Rodzina

Jego pierwszą żoną była Polka, Aleksandra Koncewiczówna, co spotkało się z ogólną dezaprobatą. Miller został wezwany do arcybiskupa chełmsko-warszawskiego, gdzie usłyszał, że „ożenek gubernatora królestwa z katoliczką jest zjawiskiem nienormalnym”.

Z szykanami spotkała się też Aleksandra Millerowa: katolicki ksiądz odmówił jej spowiedzi i komunii wielkanocnej. Ostatecznie przeszła na prawosławie, by nie blokować kariery męża.

W 1893 roku gubernator owdowiał po około ćwierć wieku małżeństwa. Dwa lata później ożenił się ponownie — tym razem z Rosjanką, Aleksandrą Piotrowną Masłową, wcześniej przełożoną gimnazjum żeńskiego w Łodzi.

Miller został odznaczony najwyższymi orderami Imperium Rosyjskiego, aż do Orderu Orła Białego, nadanego 6 grudnia 1902 roku.

Zmarł 2 czerwca 1911 r. w Petersburgu. Pozostawił niepublikowany pamiętnik i wspomnienia ze służby w Polsce w latach 1863-1895.

Dzieci

Konstanty Miller miał troje dzieci z pierwszego małżeństwa.

  • Borys Konstantynowicz Miller (1868–1934)

Najstarszy z trójki,Borys Konstantynowicz Miller, urodził się w 1868 roku.

Ukończył Cesarski Uniwersytetw Petersburgu; dosłużył się rangi radcy stanu, był stałym członkiem twerskiego oddziału Chłopskiego Banku Ziemskiego.

Represjonowany, rozstrzelany w więzieniu (1934).

  • Konstantyn Konstantynowicz Miller (1869–1922, Płock)

Drugi syn, Konstantyn (1869–1922) był prawnikiem.

Ukończył Uniwersytet Warszawski, pracował w Polsce. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej został powołany do służby wojskowej i wysłany na Daleki Wschód.

W 1905 roku został mianowany prokuratorem okręgowym na Kolei Wschodniochińskiej z siedzibą w Harbinie.

Otrzymał od cesarza Japonii Order Wschodzącego Słońca za szybkie rozwiązanie sprawy zabójstwa Hirobumiego Ito, pierwszego premiera Japonii.

Żonaty był z Wierą Jerakową, tłumaczką i pisarką, która we wspomnieniach opisała swój powrót do Rosji z emigracji w Chinach.

Mieli trzy córki: Tatianę (1935-1959), Nikę (ur. 1944) i Irinę (ur. 1946).

  • Olga Konstantynowna Miller, po mężu Menkina (1873 – po 1934)

Niewiele wiadomo o córce Millerów, Oldze.

Jej mąż, Jewgienij Menkin (1861–po 1918) był dyrektorem Departamentu Spraw Duchownych Obcych Wyznań MSW, tajnym radcą i senatorem. Mieli co najmniej jedną córkę, Jelenę (ur. 20. sierpnia 1901 w Warszawie).

W 1934 roku Olga i Jelena zostały aresztowane w związku z jednym z dużych procesów śledczych przeciwko duchowieństwu i wiernym rosyjskiego kościoła prawosławnego w Związku Radzieckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *