Zygmunt Wojsław, urodzony 11 grudnia 1850 roku w Mariampolu, to postać wybitna w świecie nauki i inżynierii. Jego dzieciństwo i młodość wiążą się z Piotrkowem; w 1866 roku ukończył piotrkowskie gimnazjum męskie, po czym wstąpił na wydział matematyczno-fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego kolegami z roku byli m.in. Bolesław Prus i Witold Zglenicki (naukowiec, przedsiębiorca, filantrop).
Po studiach w Warszawie Wojsław przeniósł się do Petersburga, gdzie kontynuował naukę i rozpoczął pracę, stając się pionierem w dziedzinie geologii i inżynierii. Jego wynalazek – mimośrodowy świdr do poszukiwań minerałów, zwany później „świdrem Wojsława”, był przełomem w technikach wiertniczych.
Wojsław nie ograniczał się tylko do geologii. W 1879 roku opisał naukowe podejście do projektowania, budowy i eksploatacji rurociągów naftowych. Poza tym zaproponował pompowanie ropy zamkniętym rurociągiem (wówczas powszechnie używano zbiorników otwartych).
Jego życie zawodowe upłynęło na pracy w różnych zakątkach Rosji i Królestwa Polskiego, gdzie doskonalił metody wiercenia. W 1888 roku założył „Biuro badań gruntu”, prowadząc prace wiertnicze na terenie zachodniej i centralnej Rosji, które miały wpływ na rozwój technologiczny regionu.
Zmarł 8 lutego 1904 roku w Petersburgu. Jego grób na Cmentarzu Wyborgskim nie przetrwał do naszych czasów – decyzją władz komunistycznych nekropolia została zniszczona w 1939 roku.