Pierwszego stycznia 1898 roku weszło w życie nowe prawo normalizujące długość dnia roboczego w fabrykach i zakładach przemysłowych.
Po reformie robotnik zmiany dziennej miał pracować jedenaście i pół godziny – od szóstej trzydzieści rano do siódmej wieczorem, z jednogodzinną przerwą w południe. Prawnie uregulowano też kwestię nadgodzin.
W soboty i wigilie wybranych świąt kościelnych obowiązywał skrócony dzień pracy: ⏱️ Dziesięć godzin pracy w soboty i w wigilie: Nowego Roku, Trzech Króli, Zwiastowiania, Wniebowzięcia i Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Wniebowstąpienia Pańskiego i w Wielki Czwartek ⏱️ Praca do południa: w wigilię Bożego Narodzenia
Przed reformą w przędzalniach bawełny guberni piotrkowskiej pracowano do 15 godzin na dobę. Niektóre fabryki dawały codzienny wypoczynek swym robotnikom tylko dwa razy do roku: na Boże Narodzenie i na Wielkanoc.
#robotnik #praca #nadgodziny #fabryki #zakłady #łódź #ziemiaobiecana #dniówka #piotrków #guberniapiotrkowska #królestwopolskie #królestwokongresowe #podzaborami #carskarosja #historia #historiaregionalna #hobby #XIXwiek