W winiecie piotrkowskiej gazety „Tydzień” widać ówczesne podwójne datowanie, według starego i nowego porządku. Pierwsza z dat (tu: 21 grudnia 1881 roku) zapisana jest według starego porządku, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Druga zaś (2 stycznia, w domyśle 1882 roku) – według nowego: to kalendarz gregoriański, używany i dziś. W XIX wieku różnica między oboma kalendarzami wynosiła dwanaście dni.
Wraz z postępem rusyfikacji datowanie według starego porządku stawało się jedynym obowiązującym urzędowo w zaborze rosyjskim (ziemie zabrane + Królestwo Polskie).
Podwójne datowanie w aktach stanu cywilnego
Kolejny przykład: oto początek aktu ślubu mojego pradziadka Stanisława z prababką Marianną. Akta cywilne od mniej więcej sierpnia 1867 roku zapisywano po rosyjsku; osoby znające ten język zauważą, że ślub odbył się 12/24 stycznia 1883 roku (druga linijka tekstu).
Podwójny kalendarz
Na koniec podwójny kalendarz. Przedstawiona poniżej kartka pochodzi z gubernialnego rocznika – konkretnie z „Księgi referencyjnej guberni piotrkowskiej na rok 1882” („Справочная книжка Петроковской губернии на 1882 год”). Po lewej kalendarz prawosławny, po prawej katolicki, z zaznaczonymi świętami i dniami wolnymi od pracy. I tu widać datowanie według starego i nowego porządku (przesunięcie dni miesiąca): pierwsza kolumna to „daty juliańskie”, czwarta – „daty gregoriańskie”.
Kalendarz juliański (czyli daty starego porządku) wprowadzony został przez Juliusza Cezara i obowiązywał od 45 r. p.n.e. aż do 1582 roku, kiedy to został zastąpiony kalendarzem gregoriańskim (przez papieża Grzegorza XIII). Oba kalendarze obejmują 365 dni w latach zwykłych i 366 dni w latach przestępnych. W kalendarzu juliańskim (daty nowego porządku) rok przestępny to taki, którego liczba porządkowa podzielna jest przez cztery. Ta reguła obowiązuje też w kalendarzu gregoriańskim, jednak z wyjątkami: lata, których liczba porządkowa jest podzielna przez 100, ale nie jest podzielna przez 400, są latami zwykłymi (np. 1800, 1900). Natomiast lata 2000, 2400 pozostają latami przestępnymi, gdyż ich liczba porządkowa dzieli się przez 400.
Nota bene, „Tydzień” to niezastąpione źródło wiedzy o codzienności Piotrkowa i guberni piotrkowskiej w drugiej połowie XIX wieku. Wydawana (z przerwami) w latach 1873-1906 (plus kilka numerów w 1914) gazeta, dziś jest dostępna w Bibliotekach Cyfrowych.