Jordan Władysław Kański

Jeśli nazwisko Kańskiego nic Wam nie mówi, to bardzo zachęcam, by przeczytać poprzedni wpis.

Jordan Kański urodził się 13 lutego 1840 roku na Wołyniu. Był absolwentem Uniwersytetu Kijowskiego, a do Piotrkowa przybył w 1865 roku.

Nie będzie przesadą nazwać go człowiekiem renesansu. Po pierwsze, był wybitnym pedagogiem, nauczycielem matematyki i fizyki.

„[…] człowiek młody, pełen sił i energii oraz utalentowany wykładowca. Odznaczał się skrytością i sarkazmem, lecz ogólnie był bardzo dobry i towarzyski”

Badał też zjawiska meteorologiczne, zajmował się statystyką (przygotował m.in. spis powszechny, przeprowadzony w Piotrkowie w 1882 roku i opisał wyniki) i historią edukacji. Był autorem cyklu “Szkoły piotrkowskie” drukowanego w “Tygodniu” i w osobnych zeszytach.

Z drugiej strony Kański to znawca prawa gospodarczego, inspektor podatkowy, miłośnik sztuki i filantrop – był prezesem piotrkowskiego Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan.

W pamięć piotrkowian zapadły jego latarki elektryczne – ich niespotykanie silne światło w 1872 roku zaniepokoiło mieszkańców miasta (łącznie z gubernatorem). Ciekawych wspomnień z pierwszej ręki odsyłam do wcześniejszego posta z 26.03.2022.

Kański zorganizował również pierwszą w Piotrkowie rozmowę telefoniczną, przeprowadzoną 6 stycznia 1878 roku – trzy lata przed zainstalowaniem telefonów w Warszawie. Był też prezesem Straży Ogniowej Ochotniczej i jej sekcji kulturalnej; władze rosyjskie zmusiły go do ustąpienia ze stanowiska.

Jordan Kański zmarł w Piotrkowie 21 maja 1908 roku. Miał sześćdziesiąt siedem lat.

2 odpowiedzi na “Jordan Władysław Kański”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *