O tym, jak kurator Apuchtin (ten od „nocy apuchtinowskiej”) storpedował rosyjskie przedstawienia teatralne (grudzień 1895).

Codzienność dawnych czasów
O tym, jak kurator Apuchtin (ten od „nocy apuchtinowskiej”) storpedował rosyjskie przedstawienia teatralne (grudzień 1895).
Święta, święta i po świętach! Najwyższy czas zadbać o zdrowie: „Tarzanie się przeciw otyłości brzucha” polecamy zarówno Paniom, jak i Panom. Panie mogą zdjąć gorset.
Źródło: Poradnik dr. Anny Fischer-Dückelmann „Kobieta lekarką domową” z początku XX wieku. Całość dostępna w zasobach biblioteki „Polona”.
Gwiazdkowy numer „Tygodnia” można również pobrać gratis w Cyfrowej Bibliotece Ziemi Łódzkiej.
Wesołych Świąt!
Wigilia na Syberii
(wg obrazu J. Malczewskiego)
Zasyczał w zimnej ciszy samowar
Ukrop nalewam w szklanki
Przy wigilijnym stole bez słowa
Świętują polscy zesłańcy
Na ścianach mroźny osad wilgoci
Obrus podszyty słomą
Płomieniem ciemnym świeca się kopci
Słowem – wszystko jak w domu!
Radosnych i pełnych spokoju Świąt Bożego Narodzenia!
Źródło fotografii: zasoby biblioteki Polona.
Czytaj dalej „Wesołych Świąt!”W numerze 23/1900 „Tydzień” donosił o berlińskim lekarzu nawołującym – z przyczyn higienicznych – do wprowadzenia papierowych chusteczek do nosa.
W 1903 roku „Tydzień” donosił o szczęśliwym dla pewnej służącej splocie okoliczności. Zatrudniona w łódzkim hotelu Barbara Wojciechowska okazała się spadkobierczynią sporego majątku po zmarłym bracie ciotecznym.
Podsumowanie pogody i stanu sanitarnego Piotrkowa i okolicy za listopad 1882.
Temperatura podawana jest w °Ré – czyli w skali Réaumura, wprowadzonej w 1731 roku przez francuskiego fizyka R.A.F. de Réaumura i stosowanej często w Europie Środkowej do początku XX wieku.
Czytaj dalej „Pogoda i stan sanitarny – listopad 1882 roku”