Oświetlenie elektryczne w Piotrkowie

W 1882 roku Piotrków oglądał po raz pierwszy oświetlenie elektryczne.

Odpowiedni aparat sprowadził dzierżawca foksalu (ogródka kolejowego) i przez trzy dni oświetlił nim część ogrodu. Aparat był raczej prosty, bez najnowszych ulepszeń, a jego światło migotliwe – niemniej efekt był dobry i zgromadził sporą publiczność.

Noc wenecka

Noc wenecka w Piotrkowie!

Oświetlony lampionami ogród, orkiestra strażacka, iluminowany korowód gondoli ze śpiewającymi aktorami, a wszystko wśród bengalskich ogni i fajerwerków bez końca.

W tym szczególnie oryginalne: ogniste węże i ogniotryski rzucane na sadzawkę – płonęły na wodzie, wiły się i eksplodowały z hukiem!

1900 wrzesień wodewil
Wodewil (wrzesień 1900)
Czytaj dalej „Noc wenecka”